Paradygmaty i dylematy. Materiały dydaktyczne dla specjalizacji dziennikarskiej
- Strona główna » MONOGRAFIE I OPRACOWANIA NAUKOWE / MONOGRAPHS AND SCIENTIFIC PAPERS » Nauki humanistyczne / Humanities » Dziennikarstwo »
Paradygmaty
i dylematy
Materiały dydaktyczne dla specjalizacji dziennikarskiej Pod red.: Katarzyny Czarneckiej,
Moniki Grzelki
Ilustracje: Dariusz Król
Wydanie pierwsze
Rok wydania 2006
Oprawa miękka
Objętość 144 strony
Format 170 x 240 mm
Kategoria Dziennikarstwo
ISBN 83-88572-13-X
|
Jeśli polonistów dzieli się na tych, którzy lubią Mickiewicza i na tych, którzy wolą Słowackiego, to wszystkich piszących możemy podzielić na takich, którym potrzebne są ramy formalne i na takich, którzy się w tych ramach nie mieszczą. Umiejętność kreowania nowych jakości tekstowych rysuje się jako główne zadanie studiów polonistycznych. Aktualizuje się ona ze zdwojoną intensywnością na zajęciach dla przyszłych dziennikarzy.
Współczesne media wymagają komunikatów bardzo urozmaiconych. Nie wystarcza już tradycyjna jasność i poprawność przekazu. Szczególny nacisk kładzie się teraz na dostosowywanie kształtu językowego i formalnego wypowiedzi do zdolności percepcyjnych i interpretacyjnych odbiorcy. Innych tekstów wymaga adresat niewykształcony, bez kulturowego, czytelniczego doświadczenia, innych – osoba o rozległej erudycji. Świadomość takich potrzeb towarzyszy prowadzeniu zajęć (konwersatoriów, warsztatów, ćwiczeń, wykładów) w ramach specjalności dziennikarskiej w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Stylistyka praktyczna, twórcze pisanie, wreszcie gatunki dziennikarskie i retoryka mają wykształcić w adeptach sztuki dziennikarskiej nie tylko sprawność tworzenia artykułów, ale też krytycznego do nich podejścia. Praca z tekstem własnym lub cudzym, zwłaszcza pisanym, jest bowiem podstawowym zadaniem w każdej redakcji.
Prezentowany właśnie tom jest wynikiem tych wszystkich dydaktycznych poczynań, które podejmowane są w ramach naszej specjalności. W pracę nad jego powstaniem włączyły się osoby, których aktywność jest związana z Zakładem Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa poprzez prowadzenie zajęć i uczestnictwo w nich. (…)
Katarzyna Czarnecka i Monika Grzelka (ze wstępu do książki)