Ks. Dawid Stelmach – Interpretacja teologiczna problemu społecznego porozumienia w historii politycznej Polski lat 1980-1989
- Strona główna » MONOGRAFIE I OPRACOWANIA NAUKOWE / MONOGRAPHS AND SCIENTIFIC PAPERS » Nauki humanistyczne / Humanities » Teologia »
Interpretacja teologiczna Wydanie pierwsze praca doktorska ISBN 978-83-65275-11-0 |
Rok 1989 wieńczył pewien proces niezwykle znaczący dla współczesności Polski. Kończył etap tworu jakim była Polska Ludowa i oznaczał powrót do tradycji Rzeczpospolitej. Kończył zarazem dramatyczną walkę i sprzeciw wobec poniżenia, upodlenia i zabijania ludzkich sumień i istnień.
Dla wielu komentatorów zdarzeń była to rewolucja, której rdzeniem był fenomen pojednania. Z czasem rozumienie rewolucji zaczęło przeobrażać się w pojęcie specyficznej „refolucji”, której rdzeniem była ewolucja systemu naznaczona porozumieniem.
Ks. dr Dawid Stelmach podejmuje opis, ale co najważniejsze – próbę teologicznej oceny tych zjawisk. W świetle jego analiz, przeprowadzonych w książce, można zdiagnozować popełnione i popełniane nadal błędy na drodze do pojednania, ale także prognozować możliwości przyjęcia zdroworozsądkowych porozumień prowadzących do pojednania w imię dobra wspólnego III Rzeczypospolitej. To książka bardziej współczesna niż sugeruje tytuł.
Ks. dr Stelmach staje się umiejętnym przewodnikiem w drodze rozpoznania podziałów i ich przeciwdziałań, co ma ogromny wpływ na dzisiejszą politykę i współczesne społeczeństwo polskie.
Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr