×

Kwiecień 2009

W sercu Polski

W księgarniach Poznania oraz Warszawy można nabyć album
pt. W sercu Polski, poświęcony najważniejszemu miejscu w Polsce – Ostrowiu Tumskiemu, tu gdzie rodziła się Polska.
w-sercu-polski---okladka
 
Od ponad ćwierć wieku artysta malarz Henryk Kot w bardzo interesującej formie utrwala widoki dawnego i współczesnego miasta Poznania. Widoczna jest w rycinach Henryka Kota jego znajomość historii miasta, starych map, rysunków czy też fotografii. W albumie zatytułowanym W sercu Polski inspiracją dla artysty jest pejzaż najstarszych części miasta, jakimi są: Ostrów Tumski,­ Zagórze, Ostrówek, Śródka i Zawady. Oglądając ryciny Henryka Kota, widzimy dawną ich zabudowę,­ oglądamy­ budynki, które zniknęły z panoramy wyspy, malownicze zaułki, miejsca, których już się nie uświadczy­ bo zniszczyła je często głupota ludzka. W swoich rysunkach Henryk Kot upamiętniając tę część Poznania, nawiązał do dawnych widoków miasta tworzonych przez malarzy, rysowników, grafików, a szczególnie do romantycznej twórczości K. Kielisińskiego oraz Paula Protta, wskrzeszając nimi XIX-wieczną tradycję albumów „malowanych”.
Henryk Kot chciał stworzyć jeszcze jeden widok swojego ukochanego miasta, którym miał upamiętnić­ Zawady. Niestety w przededniu oddania do druku tego „malowanego albumu” odszedł do Pana.
Niech ten album będzie podziękowaniem dla Artysty, za umiłowanie rodzinnego miasta, za fascynację­ historią Poznania, za odkrywanie i utrwalanie jego uroków.
Jan Kaczmarek

(ze wstępu do albumu)

 

w sercu-1

Katedra przedromańska
w sercu-2

Katedra gotycka (XVI w.)
w sercu-5

Akademia Lubrańskiego
– arkadowy dziedziniec
 
w sercu-3

Ostrów Tumski – kościół św. Mikołaja

w sercu-4

Cytadela Tumska – od strony Chwaliszewa